Najvyššia kontrolná úbohosť

Autor: Rastislav Tešovič | 19.5.2015 o 10:19 | (upravené 19.5.2015 o 10:40) Karma článku: 11,77 | Prečítané:  1609x

Fraška okolo voľby predsedu Najvyššieho kontrolného úradu dnes dospeje do finále. S pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou Smer podporí jedného z dvoch „opozičných“ kandidátov – Karola Mitríka (môj tip) alebo Henrietu Crkoňovú.

Jediný kandidát, ktorý má z pohľadu opozície skutočnú politickú váhu (Maroš Žilinka), je jasne mimo hry. Po troch rokoch neustále sa meniacich výhovoriek si Smer na sedem rokov zabetónuje piaty najvyšší ústavný post. Congratulation.

V spätnom pohľade odhaľuje hra Smeru svoju nádhernú dlhodobú logiku. Opozícia, do marca 2012 koalícia, si môže len trieskať hlavu o zem, že po páde Radičovej vlády s o to väčším gustom pokračovala v žabomyších vojnách a rozhodla sa voľbu predsedu NKÚ odložiť až po voľbách. Keďže ich vyhral Smer, mohol nastúpiť valec zo Súmračnej, v duchu svojho najväčšieho padlého hrdinu Pašku: „Vyhraj voľby, a môžeš všetko!“

Fico hneď po prevzatí moci vyhlásil, že post predsedu NKÚ patrí opozícii, ibaže – taká drobnosť – musí sa na ňom zhodnúť do nohy. Nezmyselná podmienka sa, pravdaže, nikdy nedočkala naplnenia, a tak po krachu dvoch kandidátov SaS (Krnáča a Klimeša) hodil opozícii záchranné lano – nech vraj opozícia predloží viacerých kandidátov a Smer si z nich vyberie. A o pár dní „vhodných kandidátov“ rovno nezištne ponúkol: Bélu Angyala (Most-Híd), Petra Macha (KDH) a Karola Mitríka (SDKÚ).

Aby bolo jasné, who is who: Angyal je ten pán, čo stál za prvej Ficovej vlády ako „nominant opozície“ na čele Úradu pre verejné obstarávanie a štyri roky slúžil ako zástierka všetkým čachrom, čo sa tam udiali (a že ich bolo požehnane). Mach bol niekdajším šéfom Štatistického úradu a Mitrík zasa Slovenskej informačnej služby.

Padlý hrdina Paška s podozrením na porušovanie ústavy voľbu predsedu NKÚ až do svojho pádu nevypisoval, nuž sa úlohy zhostil jeho fešný nasledovník Pellegrini. S drobnučkou otázkou - prečo práve hneď po zomknutí sa opozície v kauze Váhostav? Ale opozícia sa vytiahla a hoci sa do obvyklého debilného sporu, že „komu to patrí“, dostali hneď z voleja KDH a SaS, napokon liberáli cúvli, aby sa dosiahla jednota na Žilinkovi. A to teda nem. Takto si to súdruhovia nepredstavovali. Zvoliť šéfa NKÚ už pravdaže chcú, a chcú aj opozičného, aby mohli hovoriť, že veď pozrite sa, akí sme demokrati. Ale „opozičného“, teda takého, čo nepôjde proti systému. A Smeru.

Takže sa museli ukázať trójske koníky. Najprv prvý – Pavol Frešo s návrhom na Karola Mitríka. „Jeho osobnostný profil zďaleka, zďaleka je najlepší zo všetkých kandidátov, ktorí tam boli nominovaní a zodpovedá presne profilom šéfov sesterských inštitúcií NKÚ v týchto krajinách, ktoré som vymenoval,“ vyhlásil v nedeľu v STV.

Chudák Frešo. Akoby nestačilo, že kvôli nominácii Mitríka mu odišla polovica strany (Ľudovít Kaník), netušil, že v čase, kým v priamom prenose vychvaľoval Mitríkovu nespochybniteľnú odbornosť, na konkurenčnej televízii jeho prostoreký kandidát objasnil, ako to s tou odbornosťou bolo: „Po ukončení kariéry v Slovenskej informačnej službe, vtedy sa hovorilo veľa o šéfovi NKÚ, tak som sa ponúkol pánu predsedovi Frešovi, že teda mal by som ambíciu, som rozbehnutý, pôsobil som v službe, mám isté zručnosti, tak by som sa aj uchádzal o post vtedy, keď teda by zvážili. Pán predseda ma vtedy odporúčal, že pre neho je prioritou ľudová platforma a že takáto kandidatúra neprichádza v úvahu. No tak som tým pádom skončil a venoval som sa civilným činnostiam, ktoré ako dôchodca vykonávam dodnes.“

A ešte niečo povedal pán Mitrík k svojim pohnútkam šéfovať NKÚ, a to už sa patrí ponechať bez komentára: „Vedie ma k tomu aj profesionálna kariéra, ktorú som vo svojom živote absolvoval. By som povedal, najväčšia škola života bola v mojej činnosti v prvovýrobe, v poľnohospodárskej, kde som, dá sa povedať, blato odšlapal 23 rokov.“ Ale vlastne má pravdu – aj šéf NKÚ musí šliapať blato, aj keď stačí sedem rokov.

A teraz ešte dve poznámky. Prvá: Čože sa stalo, že si po troch rokoch Frešo zrazu spomenul na človeka, ktorého predtým Fico opozícii sám ponúkol? Nuž, odpoveď možno dáva poznámka druhá. V televíznej debate na STV v roku 2013 mu totiž Fico chrstol do tváre: „Pán predseda, keďže sa správate, ako sa správate, tak to poviem pred celou slovenskou verejnosťou. Tri alebo štyrikrát sme sa súkromne stretli kvôli voľbe predsedu Najvyššieho kontrolného úradu. Tri alebo štyrikrát ste nás žiadali, aby sme zablokovali hlasovanie, pokiaľ ide o voľbu kandidáta SaS a dali ste konkrétne meno za SDKÚ, o ktorom sme sa bavili ako o predsedovi NKÚ.“ Meno nepadlo, ostáva len hádať a novinárom sa pýtať – ak to bolo vtedy takto (lebo Ficova pravdovravnosť je mimoriadne premenná veličina), o aké meno išlo?

Keďže Mitrík je mojím súkromným tipom, kandidátke Crkoňovej sa povenujem len krátko. Viac ako niekdajšia trojka na ministerstve školstva je zaujímavý osud dvoch nešťastníkov, kádeháka Kvasničku a oľanistu Kuffu. Kvasnička zo svojho návrhu, neborák, ochorel a radšej sa nechal vylúčiť z klubu, ako by mal svoju náhlu nomináciu vysvetľovať a odpovedať na esemesky či dvíhať telefóny niekdajším kolegom. Kuffa sa zasa od svojho straníckeho šéfa Matoviča dočkal takejto vďaky: „Títo páni, či Frešo, či Kvasnička, či Kuffa, robia špinavú prácu, ktorá vyhovuje jedine Robertovi Ficovi, ktorá vyhovuje strane Smer-SD.“

Bravó – to je po Hlinovi a Ritomskej ďalšia čierna ovca medzi obyčajnými. Inak, aj Matovič si už na NKÚ vykrútil jazyk, keď po neúspešnej voľbe Vladimíra Klimeša vyhlásil, že OľaNO už podporí len víťaza verejného konkurzu za prítomnosti médií. Ušiel mi niekde konkurz s víťazom Marošom Žilinkom, za ktorého dnes Matovič vehementne kope?

Voľbou Crkoňovej by Smer oveľa viac politicky stratil ako voľbou Mitríka – toho môže ako bývalého šéfa SIS z čias smeráckej opozície vydávať za tvrdého opozičného kandidáta (aké sú skutočné väzby, vedia len samotní aktéri dealu), kým Crkoňová by so sebou stále niesla osud niekdajšej smeráčky. To však zároveň môže byť dobrý dôvod jej voľby – viď prípady Bernátek, Zvolenská či naposledy Pőtheová. Smer sa skrátka vie o svojich ľudí postarať.

V utorok večer bude dokonané. Jedinú múdru vec, ktorú by opozícia mohla vykonať, je dať ruky preč od tejto frašky – a nechať smerákov niesť priamu zodpovednosť za voľbu. Ak nebude žiaden kandidát zvolený alebo nebodaj uspeje Žilinka, verejne si na tomto mieste nasypem popol na hlavu. Ale obávam sa, že Najvyššia kontrolná úbohosť sa dočká Smerom dávno plánovaného zavŕšenia.

 

Ak sa Vám tento blog páčil, podporte ho hlasovaním na vybrali.sme.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Jeden víťaz a samí porazení. Čo ukázali nemecké voľby

Takmer štvrtina nemeckých voličov hlasovala za extrém.

SVET

Po páde z mosta do Vltavy zomrel český herec Jan Tříska

Okolnosti pádu vyšetruje polícia.

ŠPORT

Pán neviditeľný odsúdil Kristoffa k striebornej medaile, kričal komentátor

Ako reagovali komentátori na Saganov triumf.


Už ste čítali?